Podstawowym elementem wizyty w gabinecie jest pomiar masy oraz składu ciała. Określenie składu ciała dokonywane jest metodą bioimpedancji polegającą na pomiarze oporu elektrycznego tkanek (mięśnie z racji wielokrotnie wyższej zawartości wody są zdecydowanie lepszym przewodnikiem prądu niż tkanka tłuszczowa). Jest to pomiar całkowicie bezpieczny i bezbolesny, jednakże wiarygodność jego wyników uzależniona jest od wcześniejszego przygotowanie się. Zaleca się, by przynajmniej trzy godziny przed pomiarem nie spożywać żadnych pokarmów, 2 godziny nie pić oraz nie ćwiczyć intensywnie. Dodatkowo nie powinno przystępować się do pomiaru z pełnym pęcherzem, a w przypadku kobiet – w czasie menstruacji. Określenie kompozycji ciała jest szczególnie istotne w przypadku osób z nadwagą, gdyż wysokiej masie ciała nie zawsze towarzyszy nadmiar tkanki tłuszczowej. Regularne badanie poziomu tkanki mięśniowej i tłuszczowej pozwala obserwować zmiany zachodzące na skutek stosowanej diety oraz treningów.
Trzeba mieć na uwadze, że ewentualne choroby mogą mieć wpływ na dobór diety. Szczególnie ważne jest, aby powiedzieć na wizycie o wszystkich problemach zdrowotnych. Jeśli posiada się jakieś wyniki badań z ostatnich 6 miesięcy, należy wziąć je ze sobą. Jeśli przyjmowane są na stałe leki , trzeba zapisać ich nazwy oraz ich dawkowanie.
Również ważne są aktualne (mogą być z ostatniego roku) wyniki morfologii krwi, profil lipidowy (badanie poziomu cholesterolu), poziom TSH (badanie hormonów tarczycy).